Čo so šteniatkom - Mojito Club

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Čo so šteniatkom

(Anonymous)

Priniesli ste si domov šteniatko, ktoré je zvyknuté na spoločnosť ľudí aj iných psíkov. Keď príde do nového prostredia, bude možno trocha vystrašené, ale zvedavé čo nového ho čaká. Poobzerá si nový priestor, oňuchá pre ňho nové veci. Chvíľu ho nechajte, potom   mu ukážte jeho miesto na spanie, jeho miesto na vyprázdňovanie a dajte mu napiť, prípadne nažrať. Možno od vzrušenia nebude  chcieť, to nevadí dá si neskôr. Možno od únavy zaspí, možno sa bude chcieť hrať.

Prvé dva dni by ste mali byť s ním, aby získal istotu. Potom ho treba nechávať postupne dlhšie a dlhšie o samote. Najprv len 15 min s tým, že pri odchode mu poviete ZOSTAŇ a ČAKAJ a keď sa vrátite pochváľte ho a dajte mu pamlsok.

Venčenie
Kým je šteniatko, potrebuje venčiť častejšie 5-6 krát za deň, neskôr 2-4 krát. Ak na to máte vonku možnosť (nie je blízko cesta), naučte ho chodiť najprv bez vodítka (obojok mu nechajte na krku),privolávajte ho povelom KU MNE alebo POĎ SEM a odmeňte ho, keď príde pamlskom a pochvalou.Havanský psík nepotrebuje dlhé prechádzky iba 15 min, ak je zlé počasie stačí mu 5 min, ale zvládne a rád aj niekoľkohodinovú túru. „Plienka“ je veľmi dobrý pomocník na dobu, keď ste v práci a nemôžete vyvenčiť psíka. Naučte ho chodiť na ňu pochvalou a odmenou, ak sa vyprázdni na plienku a pokarhaním ak ide inde.

Kŕmenie
Do 6 mesiacov žerie šteniatko 3krát denne (dávka je na popise granúl). Je dobré dávať kvalitné, hoci drahšie krmivo, ale zasa ho zje menej a menej aj trúsi. (Royal Kanin,Hills). Ako doplnok a vitamíny mu môžete dávať ovocie a zeleninu (nie zemiaky, mlieko a kurace kosti). Z vareného mäsa a zeleniny ich duje a surové mäso by nemali vôbec. Okrem chrúmania granúl je na zuby dobré dať 2krát do týždňa DENTA TYČINKU,na očistenie zubného kameňa a občas treba zuby skontrolovať u veterinára. Ako pamlsok napr. celozrnné piškóty.

Spánok
Je na vás, kde chcete aby spával, či bude spávať v pelechu na chodbe, vspálni, v detskej izbe alebo vo vašej posteli(to určite najradšej), rozmyslite si to vopred a dodržte to od prvého dňa. Možno bude pár dní kňučať a škriabať na dvere, vydržte to, zvykne si. Do pelechu mu dajte najprv uterák z jeho domova a potom niečo vaše (tričko, sveter, čo ste mali oblečené).

Starostlivosť o srsť
Havanské psíky nepĺznu, lebo nemajú srsť, ale vlasy (ďalej srsť) a preto aj starostlivosť je ako o ľudské vlasy. Pravidelné česanie raz za týždeň kefou a hrebeňom odstraňuje špinu a udržuje srsť bez chuchvalcov. Niekedy je srsť suchšia a treba ju česať častejšie. Kúpať sa môže podľa potreby šampónom pre psy (značka je na vás) a ak treba môžete použiť aj kondicionér hoci aj ľudský. Ak máte doma chladnejšie odporúčam srsť vysušiť fénom. Ak neplánujete psíka vystavovať môžete ho dať ostrihať, hlavu však neodporúčam strihať kôli citlivosti očí, radšej srsť vyčešte do copu. Krátka srsť dráždi oči. Ak psíka chystáte vystavovať, srsť nesmie byť upravovaná strihaním. Môžu sa zarovnať len konce labiek a treba vystrihať srsť medzi prstami a bruškami zo spodu. Pravidelne treba zastrihávať nechty na labkách, aby neprerástli ( nezabudnúť na piaty prst na predných labkách).

Zdravie
Havanské psíky netrpia žiadnymi dedičnými chorobami. Okrem pravidelného povinného očkovania vám môže veterinár odporučiť očkovania podľa miestnych podmienok napr. Borelióza alebo Kotercový kašeľ. Občas treba vyčistiť ušká kvapkami Orifree a oči, keď tečú utierať Opthalom. Hnedé pramienky pod očami sa dajú vyčistiť prípravkom Diamantové slzy, ktoré kúpite v Zoodomoch. Na odstránenie zubného kameňa môžeme používať psiu zubnú kefku a pastu prípadne nechať odstrániť zubný kameň veterinárom. Pomáha to udržať zuby dlho zdravé.

Výchova
Šteniatko treba naučiť čo smie a čo nesmie. Povel NIE alebo FUJ je na zákaz, treba ho vyslovovať rázne a trvať na svojom. Havanské psíky sa rýchlo učia a okrem základných povelov SADNI, ĽAHNI, ZOSTAŇ, DONES, NESMIEŠ (vziať si ponúkaný pamlsok), naučíte ich aj cirkusové kúsky aké chcete. Aby sa nestalo, že vo vašej neprítomnosti vám ohryzie to čo nemá, vždy mu nechávajte niečo na hryzenie a hranie.


Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky